Pierwsze innowacyjne warsztaty dla kardiologów

Złożoność terapii w stanach nagłych wymaga nie tylko wiedzy, ale także praktycznych umiejętności. Odpowiedzią na te wyzwania stała się „Wrocławska Szkoła Intensywnej Terapii Kardiologicznej” – unikalny, innowacyjny projekt, który pozwala młodym kardiologom rozwijać kompetencje w zakresie intensywnej terapii. Pierwsza edycja, zorganizowana przez ekspertów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, przyciągnęła lekarzy z całej Polski, oferując warsztaty z wykorzystaniem nowoczesnych technik symulacyjnych.

Postępowanie w stanach zagrożenia życia, zwłaszcza w przypadku chorób układu sercowo- naczyniowego jest procesem bardzo złożonym i wymagającym. Diagnostyka i leczenie pacjentów przyjmowanych w stanach nagłych wymaga interpretacji  bardzo wielu zmiennych klinicznych, laboratoryjnych i obrazowych w krótkim czasie. Heterogenność etiologii, prezentacji klinicznej i wielochorobowość wymagają postępowania zróżnicowanego, interdyscyplinarnego ukierunkowanego na rzeczywiste potrzeby pacjenta. Wyjątkowe znaczenie ma w tym obszarze posiadanie niezbędnych umiejętności. W celu zapewnienia optymalnej opieki, możliwości wdrażania rekomendowanych strategii diagnostycznych i terapeutycznych służących poprawie rokowania konieczne jest stałe szkolenie i podnoszenie kwalifikacji.

W kardiologii, podobnie jak w innych dyscyplinach, rośnie zapotrzebowanie na zaawansowaną, ukierunkowaną na uzyskanie praktycznych umiejętności edukację. Dlatego też istotne są szkolenia o charakterze warsztatowym z wykorzystaniem technik symulacyjnych, które umożliwiają nabycie zarówno umiejętności teoretycznych, jak i praktycznych.

Wrocławska Szkoła ITK

Naprzeciw tym potrzebom wychodzi „Wrocławska Szkoła Intensywnej Terapii Kardiologicznej”, zorganizowana przez kardiologów z Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Jest to projekt o charakterze warsztatów dedykowany młodym kardiologom pracującym w oddziałach intensywnej terapii. Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w ubiegły weekend.

Tematyka i zakres szkoleń skupiały się przede wszystkim na uzyskaniu praktycznej wiedzy z zakresu intensywnej terapii. W programie znalazła się też sesja wykładowa poświęcona najważniejszym problemom klinicznym.

– Uczestnicy warsztatów nabywali bądź udoskonalali umiejętności w zakresie mechanicznego wspomagania krążenia, wentylacji inwazyjnej i terapii nerkozastępczej. Tematyka zajęć obejmowała także kluczowe – z klinicznego punktu widzenia – zagadnienia codziennej praktyki klinicznej, takie jak wykonywanie centralnych dostępów naczyniowych, wkłuć dializacyjnych czy intubacja. Uzupełnieniem szkolenia była bardzo wymagająca symulacja postępowania w najcięższych – starannie przygotowanych – sytuacjach kardiologicznych, z którymi lekarze mogą spotkać się każdego dnia. Warsztaty dały możliwość zdobycia wiedzy od doświadczonych specjalistów pracujących w znakomitych ośrodkach z największymi możliwościami terapeutycznymi – podkreśla dr. hab. Robert Zymliński, prof. UMW z Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Wśród wykładowców, poza ekspertami z Intensywnej Terapii Kardiologicznej z USK, znaleźli się również wybitni specjaliści Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej z całej Polski. Bardzo istotna w przygotowaniu warsztatów była także aktywność dr n. med. Piotra Gajewskiego oraz lek. Mateusza Garusa z Instytutu Chorób Serca UMW.

Nowoczesne metody nauczania

W trakcie warsztatów korzystano z nowoczesnych metod nauczania, łącząc tradycyjne podejście z interaktywnymi technikami edukacyjnymi, w tym symulacjami wysokiej wierności, które realizowano w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Miejsce to zapewniło idealne warunki do prowadzenia tego typu zajęć, dzięki wyposażeniu w m.in. w dedykowane symulatory kliniczne, sprzęt do wentylacji mechanicznej i fantomy do ćwiczeń. Zajęcia odbywały się w małych, pięcioosobowych grupach, umożliwiających indywidualne podejście do uczestników.

Jak zaznacza dr hab. Robert Zymliński, projekt stanowił także okazję do promocji USK, jako ośrodka o najwyższym stopniu referencyjności, oferującego najbardziej zaawansowane procedury medyczne. Warsztaty pozwoliły również na, bardzo ważną, wymianę doświadczeń między uczestnikami i wykładowcami, co przyczynia się do kompleksowego spojrzenia na opiekę nad pacjentem.

Zgodnie z planem „Wrocławska Szkoła Intensywnej Terapii Kardiologicznej” będzie miała charakter cykliczny. Celem jest podnoszenie kwalifikacji lekarzy, ale również podkreślenie pozycji Wrocławia na medycznej mapie Polski i Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *